zegar Dzisiaj jest środa, 19 czerwca 2024 roku, Witaj Nieznajomy! Zaloguj się! Nie masz jeszcze konta?! Zarejestruj się

Jesteś tutaj: Strona główna

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Preview by Thumbshots.com
Ocena redakcyjna:


Ocena użytkowników:

Średnia: 1.9/6 (134 głosów)

Adres WWW:


Opis:

Serwis zawiera szereg informacji o uczelni, władzach i gronie ciała pedagogiczenego, przedstawia dostępne wydziały, informacje dla kandydatów na studia, galerie, wirtualny spacer po uczelni.

Pierwsze próby nauczania rolnictwa na poziomie akademickim podjęto w Polsce pod koniec XVIII wieku. W 1776 roku w Krakowie ks. Hugo Kołłątaj zaproponował w memoriale "O wprowadzeniu dalszych nauk do Akademii Krakowskiej" wprowadzenie do projektu reform Szkoły Głównej Koronnej postulat utworzenia Katedry Rolnictwa. Powołana dopiero w 1806 roku Katedra istniała bardzo krótko, bo tylko do roku 1809. Późniejsze wielokrotne starania o wznowienie nauczania rolnictwa w Akademii Krakowskiej nie zostały zrealizowane ze względu na trudności ze strony władz austriackich.

Dopiero w 1890 roku przy Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało 3-letnie Studium Rolnicze. W roku 1892 dyrektorem Studium został profesor Emil Godlewski; funkcję tę pełnił przez 16 lat. Dzięki Jego staraniom wybudowano w latach 1906 - 1910 Collegium Agronomicum, które obecnie nosi Jego imię i w którym mieści się siedziba Rektorów i Senatu Akademii. Studium istniało do roku 1923 i wykształciło 573 absolwentów. W 1923 r. zostało przekształcone w Wydział Rolniczy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wyższą Szkołę Rolniczą przemianowano w 1972 roku na Akademię Rolniczą, a Senat AR nadał jej imię Hugona Kołłątaja - prekursora nauk rolniczych w Polsce. W  2003 roku upłynęło 50 lat od momentu, kiedy Krakowska Uczelnia Rolnicza stała się samodzielną jednostką naukowo-dydaktyczną. Wcześniej przez okres 63 lat stanowiła ona integralną częśą Uniwersytetu Jagiellońskiego. 11 kwietnia 2008 r. Akademia Rolnicza uzyskała status Uniwersytetu Rolniczego im H. Kołłątaja w Krakowie, tym samym jest on pierwszym Uniwersytetem Rolniczym w Polsce.

Powyższe i wiele innych informacji dowiesz się w serwisie uczelni.Tagi: uniwersytet, uniwersytet rolniczy, edukacja,

Kategoria: Uniwersytety